Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Cumhuriyetimizin 100. Yılında Çukurova'nın Efes'i Kastabala Antik Kenti'nde Macar Sanatçı Tilla Török ve Okü Müzik Bölümü 100. Yıl Konseri Verdi.
Cumhuriyetimizin 100. yılı etkinlikleri kapsamında Osmaniye Valiliği himayelerinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ev sahipliğinde ve Osmaniye Belediyesi ile üniversitemizin destekleriyle düzenlenen 100. Yıl Konseri "Çukurova'nın Efes'i" olarak kabul edilen ve tarihi M.Ö 500'lü yıllara uzanan, tarihinde birçok medeniyete de ev sahipliği yapan  Osmaniye Kastabala Antik Kenti'nde gerçekleştirildi.

Düzenlenen 100. Yıl Konserine Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın yanı sıra üniversitemiz Rektör Vekili Prof. Dr. Coşkun Özalp, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Halit Gülten, İl Emniyet Müdürü Mehmet Sarıbuva, kamu kurumlarının müdürleri, kuruluş temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Tarihi değeri ve zenginlikleriyle öne çıkan Kastabala Antik Kentinde 100. Yıl Konserine Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve aziz şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunuldu. Ardından üniversitemiz Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Can Çakal yönetiminde oluşturulan OKÜ Çok Sesli Müzik Korosu tarafından İstiklal Marşı okundu. 

Daha sonra 100. Yıl konserinin açılış konuşmasını İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun yaptı. 

Torun,  "Bulunduğumuz alan Çukurova'nın Efesi dediğimiz Kastabala Ören Yeri. Kastabala Ören Yeri milattan sonra 100. yıla tarihlendirebileceğimiz, birçok medeniyete ev sahipliği yapmış antik bir kentimizdir. Burası nekropol alanıyla, kalesiyle, sütunlu yoluyla, hamamıyla ve bulunduğumuz tiyatro alanıyla çok önemli bir kültür merkezidir." dedi.

Açılış konuşmasının ardından ise üniversitemiz Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Öğretim Görevlisi Ahmet Can Çakal yönetiminde oluşturulan OKÜ Çok Sesli Müzik Korosu tarafından ‘Atatürk Gençleri, Karahisar Kalesi, Mustafa’m ve 100. Yıl Marşı’ seslendirildi. 

100. yıl marşına Macar Sanatçı Tilla Török ise kemanı ile eşlik etti ve seyirciler tarafından büyük bir beğeni aldı. 

OKÜ Çok Sesli Müzik Korosu’nun ardından ise sahneye üniversitemiz Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Araştırma Görevlisi Ahmet Korkmaz yönetiminde orkestra geldi. Macar Sanatçı Tilla Török, ‘Uzun ince Bir Yoldayım, Sarı Gelin, Haydar Haydar, Dere Akıyor Dere, Mavilim, Macar Ağıtı ve Gesi Bağları’ eserlerini seslendirdi. 

Osmaniye Kastabala Antik Kenti'ni dolduranlar tarafından büyük bir ilgiyle izlenen 100. Yıl Konseri Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz’ın Macar Sanatçı Tilla Török’e, İl Kültür ve Turizm Müdürü Burhan Torun ise üniversitemiz Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Bölüm Başkanı Doç. Dr. Kaan Öztutgan’a hediye takdimi ile devam edildi. 

Burada kısa bir konuşma gerçekleştiren Osmaniye Valisi Dr. Erdinç Yılmaz, Cumhuriyetimizin 100. yılında çok anlamlı, çok güzel çalışmalar yapma gayreti içindeyiz. Şehitler Diyarı Yiğit Osmaniye'mize layık olma gayreti içinde çalışıyoruz. Az da olsa sizi mutlu edebiliyorsak en büyük mutluluk bize ait." dedi. Vali Yılmaz, konuşmasının devamında Tilla Török'e seslendirdiği birbirinden güzel türküler için teşekkür ederek, "Cumhuriyetimiz güçlenerek, Allah'ın izniyle, yoluna devam ediyor. Cumhuriyetimizin 100. Yılına Osmaniye'mizde kavuştuğumuz için ayrıca gururluyuz. Cumhuriyetimizi, Devletimizi, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de söylediği gibi, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarıp daha ileriye taşımak için gece demeden gündüz demeden çalışacağız. Buna sözümüz var. Bu bizim boyun borcumuzdur. Nice 100. yıllara diyorum. Ne mutlu Türküm diyene" dedi.

Konser, Türkiye’m eserinin seslendirilmesi ile sona erdi.
2 Kasım 2023 (Bu haber 103 defa görüntülendi)