Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Osmaniye ve Çevresinin İşgalden Kurtuluşunun 100. Yılı Sempozyumunda 26 Bildiri Sunuldu
Üniversitemizde ve şehrimizde önemli yankılar oluşturan “Osmaniye ve Çevresinin İşgalden Kurtuluşunun 100. Yılı” sempozyumu Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Atatürk Araştırma Merkezi Başkanlığı ve Üniversitemizin iş birliği ayrıca Osmaniye İl Özel İdaresi, Osmaniye Belediyesi ve Osmaniye Ticaret Odasının destekleri ile üniversitemiz ev sahipliğinde 5-7 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. 


Sempozyumun açılışı Osmaniye protokol üyelerinin, üniversitemiz personelinin, öğrencilerimizin, davetlilerin ve Osmaniye halkının katılımıyla bayram havasında Milli Mücadele Türküleri, Türk Halk Oyunları gösterisi ve Osmaniye’nin Tarihi Fotoğraf sergisi ile başladı. Ardından şehrin geçmişi ve Milli Mücadele Dönemiyle ilgili bir panel yapıldı. Panelin ardından programa Cebelibereket Okçuluk Kulübünün Geleneksel Türk Okçuluk Gösterisi ile devam edildi.


Sempozyum programının  akademik bölümünde ise toplamda 26 bildiri sunuldu. Sempozyum için yurtdışından ve ülkemizin farklı şehirlerinden ilimize gelen bilim insanları bildirilerinde Osmaniye’nin tarihinden edebiyatına, yerel gazetelerinden eğitim hayatına dair birçok konuda ilk kez ele alınan konuları dile getirdiler. 


Bildirilerde, bölgede milli mücadelenin teşkilatlanması ve bu teşkilatların oluşturulmasında ön plana çıkan yerel kahramanlar ele alındığı gibi yine aynı dönemde bölgesel bir tehdit olarak ortaya çıkan Ermenilerin ve eşkıyaların faaliyetleri, iç karışıklıklar çıkaran unsurlar, basın, eğitim ve tarihi, ekonomisi, madenleri, göç ve iskân konuları, Çukurova bölgesindeki mücadelenin edebi yönüne, milli mücadele şiirlerine değinildi. 


Çok yönlü bir sempozyum olan Osmaniye ve Çevresinin İşgalden Kurtuluşunun 100. Yılı sempozyumuna Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Batman Üniversitesi, Çankırı Karatekin Üniversitesi, Başkent Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Ufuk Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Milli Savunma Üniversitesi ve Bosna Hersek Zenica Üniversitesi’nden katılım oldu. 

Yoğun ilgi ile gerçekleşen sempozyumda askeri, siyasi, ekonomik, edebi, toplumsal ve yerel unsurlar ele alınarak kapanış ve değerlendirme oturumu ile sempozyum sona erdi. 

Sempozyum programımıza şehir dışından gelen konuklarımıza Osmaniye'mizin tarihi güzellikleri arasında yeralan Kastabala Antik Kenti ve Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi gezdirildi.
13 Nisan 2022 (Bu haber 522 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251818