Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
EVD Şirketi Yetkilendirme

              

 

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan (ETBK) 2013 yılında aldığı yetki ile Enerji Yöneticiliği ve Etüt-Proje Sertifika Eğitim faaliyetlerini uygulamalıolarak gerçekleştirebilen ve aktif olarak faaliyet gösteren Türkiye’deki tek yetkili Üniversitesi olan Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, aldığı yetki çerçevesinde yürütülen faaliyetlerin tümünü Enerji Eğitim-Etüt Uygulama ve Araştırma Merkezi (ENERMER) koordinasyonunda gerçekleştiriyor. 

Bu çerçevede şu ana kadar yaklaşık 50’in üzerinde eğitim düzenleyerek Türkiye’nin farklı illerinden gelen birçok mühendisin sertifika almaları başarıyla sağlayan OKÜ’nün aldığı yetki çerçevesinde gerçekleştirilebilecek faaliyetlerden bir diğeri ise şirketlere, enerji verimliliği hizmetlerini yürütebilmeleri için yönetmeliklerde geçen ifade ile Enerji Verimliliği Danışmanlık (EVD) Şirketi olabilmeleri için yetki verebilmek.  EVD yetkisi sadece Bakanlık veya OKÜ gibi yetkili kurumlar tarafından verilebilmektedir. Bu kapsamda Gaziantep’te faaliyet gösteren Bekmez Müh. Elek. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti.’nin Ocak ayı içerisinde OKÜ’ye yapmış olduğu başvuru değerlendirilerek şirketin sanayi alanında Kağıt veTekstilalt sektöründe faaliyet göstermesi uygun bulundu. Bu kapsamda da 24 Mayıs 2016 tarihinde OKÜ Rektörlük makamında OKÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Büyükalaca ve Bekmez Müh. Elek. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti. Müdürü Lütfü Bekmez tarafından yetki sözleşmesi imzalandı.

Konu hakkında bilgi veren OKÜ ENERMER Müdürü Doç. Dr. Ertaç Hürdoğan, şirkete verilen bu yetkinin Türkiye’de Bakanlık dışında bir kurum tarafından verilen ilk yetki olduğunu belirtti.  Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak yine bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşandıklarını ifade eden Hürdoğan, “OKÜ’nün sahip olduğu yetki çerçevesinde sertifika eğitimleri dışında bir başka önemli faaliyet olan şirket yetkilendirme sürecini başarıyla tamamlamanın sevincini yaşamaktayız. Verilen bu yetki özellikle bölge için çok önemli. Şirket şu an bölgemizde yer alan EVD yetkisi almış ilk faal şirket olma özelliğini taşımaktadır. Bu durumun, özellikle bölgemizde enerji verimliliği çalışmalarının arttırılmasına büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyim” dedi.

Şirketin, alınan yetki ile sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelere, endüstriyel işletmelere, elektrik üretim tesislerine ve organize sanayi bölgelerine enerji verimliliği alanında etüt, proje ve danışmanlık hizmetleri verebileceği ifade edildi.

Daha sonra, birimimiz 2 farklı firmaya daha yetki belgesi vermiştir. Bunlar Göktekin Enerji A.Ş. ve Enji Enerji Yatırım ve Danışmanlık A.Ş.’ dir.

 
22 Eylül 2023
İletişim
OsmaniyeKorkut Ata Üniversitesi Karacaoğlan Yerleskesi 80000 Merkez / OSMANİYE
03288271000
03288250097
enermer@osmaniye.edu.tr