Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemizde Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı Düzenlendi

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, vefatının 87. yıl dönümünde, OKÜ Kültür ve Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen konferans ve şiir dinletisiyle anıldı.

Üniversitemiz Kültür ve Edebiyat Kulübü tarafından, İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’u vefatının 87. yıl dönümünde anma ve eserlerini yaşatma amacıyla düzenlenen konferans ve şiir dinletisi, OKÜ Rektörlük Büyük Salon’da gerçekleştirildi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan programda, şair ve yazar kimliğinin yanı sıra ahlaki duruşu ve mücadele azmiyle Türk milletinin örnek aldığı bir şahsiyet olarak bilinen Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, düşünce dünyası, yazıları ve eserlerine dair sunum, Prof. Dr. Ahmet Demirtaş tarafından gerçekleştirildi. Detaylı bilgiler paylaşan Demirtaş, sunumunu Peyami Safa’nın Mehmet Akif Ersoy’un vefatı üzerine yazdığı “Hâdiseler Arasında: Mehmed Akif” yazısından alıntı yaparak ‘’Şüheda fışkıracak toprağı sıksan şüheda, bugün Akif de o toprağın içindedir ve o şüheda arasındadır. Türk bayrağındaki hilalin şerefini müdafaaya tahsis eden şairin arkasından kendi mısraı tekrar edilebilir: Bir hilal uğruna Ya-Rab ne güneşler batıyor!’’ sözleriyle tamamladı.

Sunumun ardından, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi öğrencilerimiz tarafından okunan Mehmet Akif Ersoy’un ‘’Yeis’’, ‘’Uyan’’ ve ‘’Olmaz ya Tabii’’ adlı şiirleri, katılımcılar tarafından beğeniyle dinlendi.

Mehmet Akif Ersoy’u anma ve eserlerini yaşatma amacıyla gerçekleştirilen program, etkinliğe katkı sunanlara teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ve günün anısına fotoğraf çekilmesi ile sona erdi.

 
5 Ocak 2024 (Bu haber 336 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Binası, Zemin Kat, Fakıuşağı / OSMANİYE
03288271000-4402
tomer@osmaniye.edu.tr