Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemiz Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi İşbirliği Protokolü'nü İmzaladı

Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Uygulamaya Geçiyor

28 Mayıs 2021 tarihinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi öncülüğünde, Kırgızistan Türkiye Manas Üniversitesi ve Gaziantep Üniversitesi koordinatörlüğünde hayata geçirilen Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı İş Birliği Protokolü, düzenlenen törenle imzalandı. İmza törenine, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan ve Proje koordinatörü Gaziantep Üniversitesi'nin Rektörü Prof. Dr. Ali Özaydın ile Üniversitemizinde aralarında bulunduğu Türk dünyasından 71 üniversitenin rektörleri/rektör yardımcıları katıldı.

Türk Dünyasında Ortak Paydada Hareket Edebilme Projesi

Ev sahibi Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nin Rektörü Prof. Dr. Alpaslan Ceylan, açılış konuşmasında; Türk dünyasındaki güçlü bir ilişkinin 21. yüzyıldaki tüm siyasal dengeleri etkileyeceğinin aşikâr olduğunu ve Türk dünyasında ortak paydada hareket edebilme kabiliyetinin gelişmesine katkı sağlamak için Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı projesi fikrinin ortaya çıktığını ifade etti.

İmza törenine, Üniversitemiz adına katılan Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç; Türk topluluklarının birlik ve dayanışma içerisinde ortak bir dil kullanmaları düşüncesi doğrultusunda, Türkistan coğrafyasında birlik sağlamanın önemli şartlarından birinin Türk topluluklarının kendi aralarında öncelikle dil birliği sağlayabilmeleri olduğunu, sonrasında oluşacak birlikteliği ise kimsenin bozamayacağını Bilge Kağan’ın “Üstte mavi gök çökmedikçe, altta yağız yer yarılmadıkça senin ilini töreni kim bozabilir?” sözüyle hatırlattı. Bu bağlamda Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi olarak “Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı Projesi”ni sonuna kadar desteklediklerini ve destekleyeceklerini vurguladı.

Dijital Türk Dünyası Vatandaşlığı Dersi

Türk Dünyasında ortak paydada hareket edebilme kabiliyetinin gelişmesine katkı sağlamayı hedefleyen Türk Dünyası Dijital Vatandaşlığı projesi kapsamında üniversiteler tarafından Ön Lisans, Lisans ve Lisansüstü düzeylerde Türk Dünyası Vatandaşlığı dersi, çevrimiçi seçmeli ders olarak öğrencilere okutulacak.

Derslerde öğrencilere Türk dünyası bilim insanları ile kanaat önderlerinin bilgi ve tecrübelerinden faydalanma imkânı, ayrıca öğrencilerden Türk dünyasının sorunlarına ilişkin tespit ve çözüm önerilerine yönelik proje önerilerinde bulunabilme fırsatı sağlanması hedeflenmektedir. Projeye göre başarılı öğrenciler arasından seçilecek olanlar, “Farabi” gibi “bilim kamplarına” da katılabilecekler.

Öğrencilere Türk Dünyası Vatandaşlığı Pasaportu

Projenin öncelikli unsurlarından biri de Türk dünyasından öğrencilerin “Türk Dünyası Vatandaşlığı Pasaportu” alarak, öğrenim görebilmelerine ve böylece Türk dünyası öğrencilerinin ortak pasaporta sahip olabilmelerine olanak sağlamak.

2 Haziran 2021 (Bu haber 823 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Binası, Zemin Kat, Fakıuşağı / OSMANİYE
03288271000-4402
tomer@osmaniye.edu.tr