Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Osmaniye

ÜNİVERSİTEMİN BULUNDUĞU ŞEHİR: OSMANİYE

 

Tarihi;
1. Osmaniye’nin tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar gitmektedir. 

2. M.Ö.’ki dönemde Osmaniye’de Hititler ve Asurlar,

3. M.S. Romalılar, Bizanslılar, Emevi ve Abbasiler yaşamışlardır.

4. 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Osmaniye’ye değişik Oğuz Boyları gelerek yerleşmişlerdir. (Kınık, Bayat, Yüreğir)

5. Anadolu Selçuklu Devleti’nin dağılmasından sonra yöreye Ramazanoğulları ve Dulkadiroğlu Beylikleri hâkim olmuşlardır.

6. Osmaniye 16. Yüzyılda Osmanlı hâkimiyetine girmiştir.

7. Osmanlıların son dönemlerinde, Cebelibereket Sancağı olan Osmaniye, Cumhuriyet Dönemi’nde 1933 yılına kadar il olarak kalmış, daha sonra Adana iline bağlanmıştır.

8. Osmaniye 24.10.1996 tarihinde yeniden il olmuştur.

 

  

Coğrafi Yapısı;
Akdeniz Bölgesi’nin ve Çukurova’nın doğusunda yer alan Osmaniye’nin doğusunda Gaziantep, güneyinde Hatay, batısında Adana ve kuzeyinde ise Kahramanmaraş illeri vardır. Yüzölçümü 3.279,9 km2 olup, deniz seviyesinden 121 m yükseklikte ve Akdeniz’e 20 km mesafededir.

 

 

 

İklimi; 
İlimizde iklim, dağlık ve ovalık alanlarda farklılık göstermekle birlikte, Akdeniz İklimi karekteristliğini taşımaktadır. Genel olarak yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçmektedir. Ortalama sıcaklık 18,2 C olup, ortalama en yüksek sıcaklık 42,8 C ‘dır.

 

 

Bitki Örtüsü;
Akdeniz ikliminin yaşandığı Osmaniye’de Akdeniz bitkilerinin tamamı yetişmektedir. Özellikle krakos, Çukurova orkidesi, Çukurova menekşesi sadece bu yörede yetişen bitkilerdir. Orman ve fundalıklarda ; kızılçam, Halep çamı, karaçam, meşe, servi, sakız ağacı, göknar, sedir, ardıç, kayın, karaağaç, kızılağaç gibi ağaçlar bulunmaktadır.

 

 

 

 

Nüfusu;
2009 yılı İl Nüfusları verilerine göre Osmaniye 471.804 kişi ile 43. sırada yer almaktadır. 2008 yılında 17.464 göç alırken 2009 yılında 15.167 göç almış ve 2008 yılında 16.338 kişi göç verirken 2009 yılında 16.319 göç vermiştir

 

 

Turizmi;
Yapmadan Dönme:

Zorkun yaylasına çıkmadan, 
Karatepe Açık Hava Müzesi'ni gezmeden, 
Kök boya ile dokunmuş ve Karatepe Kilim Kooperatifinde satılan kilimden almadan, 
Osmaniye'nin yer fıstığından tatmadan, 
....Dönmeyin.

 

 

Yerel Etkinlikler:
TURPFESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Kadirli - 09 Ocak
KARACAOĞLAN ŞENLİKLERİ
YERİ VE TARİHİ : Düziçi - 27 Mart
EKMEK ÖDÜLLÜ ŞİİR YARIŞMASI
YERİ VE TARİHİ : Merkez – Nisan 4.Haftası
TEK KURŞUNDA TRAP ATICILIĞI MÜSABAKASI
YERİ VE TARİHİ : Merkez – Mayıs
KİRAZ ŞENLİĞİ
YERİ VE TARİHİ : Hasanbeyli – 08 Haziran
KARAOĞLANOĞLU KOŞUSU
YERİ VE TARİHİ : Merkez - 20 Temmuz
ZORKUN YAYLA ŞENLİKLERİ 
YERİ VE TARİHİ : Zorkun - 12 Ağustos
AŞIK FEYMANİ ŞENLİKLERİ
YERİ VE TARİHİ : Merkez - Eylül 2.Haftası
FISTIK FESTİVALİ
YERİ VE TARİHİ : Merkez - Eylül 4.Haftası

 

Ne Yenir; 
Yöre mutfağının en önemli malzemesi bulgurdur. Bu bakımdan yöresel yemeklerin çoğu bulgur ile yapılır; içli köfte, mercimek köftesi, çiğ köfte, kısır, sarmaiçi, bulgur pilavı, batırık gibi... Diğer belli başlı yemekler ise; tirşik (pancar), toğga, çiçcice (domatesli pilav), kuru fasulye, nohut yemekleri, lahana sarması, patlıcan dolması, yüksük çorbası, malota çorbası, tarhana çorbası, mevsim itibariyle çeşitli sebze yemekleri ve etli kömbedir. Ayrıca Ramazan Bayramında kuru kömbe ve pekmezli yapılır.

 

Hediye Almak İsterseniz;

a.Karatepe Kilimleri 
Dünyaca ünlü kilimlerin dokunduğu Karatepe-Kızyusuflu, köyü Kadirli’ye 20 km. uzaklıktadır. Doğal boya atölyesi, dört boya fırını, 25 yataklı sosyal tesisi bulunan kooperatifte kilimler tamamen doğal yün ve doğal kök boyadan, Anadolu Türk obalarının yüzyıllardır dokuduğu özgün motif ve renkler esas alınarak dokunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışında birçok şehirde sergilenen kilimler büyük ilgi görmektedir. Kök boya ile boyanan yünlerden yapılan Karatepe kilimleri, dünyaca ünlü olup yurt dışına ihraç edilmektedir. 


b.Osmaniye Yer Fıstığı ve Beymail Ürünleri
Osmaniye için yer fıstığının önemi bambaşkadır, Osmaniye’deyseniz ve hala Osmaniye Yer Fıstığı ve bu fıstık kullanılarak elde edilmiş Beymail ürünlerini tatmadan, sevdiklerinize hediyelik almadan gitmeyin.
İşte Osmaniye Yer Fıstığı kullanılarak elde edilmiş bazı ürünler;
Yer Fıstıklı Dondurma, Yer Fıstıklı Draje Şeker, Kavrulmuş Yer Fıstıklı Kek, Yer Fıstığı Ezmesi, Yer Fıstığı Marmeladı, Kırmızı Biber Soslu Yer Fıstığı, , Yer fıstığı Bisküvi Tozu, Yer Fıstığı Karemelası, Yer Fıstığı Unu, Yer Fıstığı Yağı…vb.

 

NEREDE KALABİLİRİM?

Polis evi (Rez.üst sın.) kapasitesi : 20 kişi  Telefon ve Faxları : T(0328) 825 15 95  F(0328) 825 95 95 Adres: D–400 Karayolu üzeri Akyar Köyü bitişiği OSMANİYE

Öğretmen Evi : Telefon Fax: T(328)8138769  Adres: Alibeyli Mah. 76 Sok. No:15 Osmaniye

YURTKUR (Rez.üst sın.): 150 Kişi* Telefon Fax : T(328)8250089 T(328)8250139 Adres: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Karacaoğlan Yerleşkesi Civarı OSMANİYE

Kültür Merkezleri;

Cebeli Bereket Kültür Merkezi
Kültür Bakanlığı'nca Osmaniye Belediyesi’ne tahsis edilen Cebeli Bereket Kültür Merkezi bölgesinin en büyük kültür kompleksi olma özelliğini taşımaktadır. Bünyesinde tiyatro, sinema, konser, sergi salonu gibi çok sayıda kültürel etkinliği gerçekleştirebilecek kapasiteye sahip olan merkezde birisi 600 kişililik, diğeri 150 kişilik 2 adet gösteri salonu, Vip salonu, kulisler, fuaye ve sergi salonlarına sahiptir. Kültür merkezinde belediyenin yanı sıra kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları çeşitli etkinliklere imza atmaktadır.

 

Ahmet Şekip ERSOY Kültür Merkezi:
Osmaniye Belediyesi tarafından 2006 yılından eski Zafer Sinemasının yeniden düzenlenmesiyle oluşturulan Kültür Merkezi aynı anda 800 kişiyi alabilen büyük bir gösterim salonuna sahiptir. Kültür Merkezi’nde ayrıca Vip Salonu ve kulisler de mevcuttur. Kültür Merkezi adını Zafer Sineması'nı Osmaniye kültürüne kazandıran Eski Belediye Başkanımız Ahmet Şekip ERSOY' dan almaktadır.

İletişim
OKÜ Düziçi Meslek Yüksekokulu İrfanlı Mahallesi 80600 Düziçi / Osmaniye
03288760420
03288761348
duzicimyo@osmaniye.edu.tr