Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Mavi Vatan Politikasına Destek Sunacak OKÜ Projesine TÜBİTAK'tan Destek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) 1001 programı altında açılan "Deprem Bölgesi Üniversiteleri Özel Çağrısı-BİNBİRÇABA" kapsamında üniversitemiz İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrfan Tuğcu tarafından hazırlanan ve aynı bölümden Arş. Gör. Yeşim Alkan'ın da Araştırmacı olduğu proje kabul edildi. 

TÜBİTAK 1001 programı altında açılan "Deprem Bölgesi Üniversiteleri Özel Çağrısı-BİNBİRÇABA" kapsamında Doç. Dr. İrfan Tuğcu tarafından hazırlanan "Urla yarımadası Kuzey Şeridindeki Kıyı Kenar Çizgisi Değişimlerinin Liman Tepe Höyüğü Erken Dönem (Neolitik-Kalkolitik) Yerleşimlerine Olan Etkileri" başlıklı proje, TÜBİTAK tarafından desteklenmeye hak kazandı.

Proje Kapsamında Urla Yarımadası'nın Kıyı Kenar Çizgisi Değişimlerinin Antik Yerleşimlerdeki Etkisi Araştırılacak

Bilimsel değerlendirme süreci tamamlanarak kabul edilen proje ile İzmir Körfezi'nin kuzey batı ucundaki Urla Yarımadası'nın tarihsel süreç boyunca geçirdiği kıyı kenar çizgisi değişimlerinin antik yerleşimlerdeki etkisi ortaya konulacak. Ayrıca, günümüzde su altında kalmış yerleşimlerin stratigrafik değişimleri de araştırılacak. Bu önemli çalışma ile Ankara Üniversitesi ve Uludağ Üniversitesinden sonra Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, bu alanda çalışmalar yapan üçüncü üniversite olma özelliğini taşıyacak.

Su Altında Kalmış Kültürel Değerlerimizin Araştırılmasına ve Mavi Vatan Politikasına Önemli Destek

Proje kapsamında ortaya konulacak bulgular, özellikle başta deprem olmak üzere jeomorfolojik değişimlerin denizlerimizdeki etkisini ortaya koyması açısından önemli bir rol oynayacak. Su altında kalmış kültürel değerlerimizin araştırılmasına yeni hedefler ve bakış açıları getirecek olan bu çalışma, Mavi Vatan politikasına da destek sağlayacak.

1 Nisan 2024 (Bu haber 331 defa görüntülendi)