Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Türk Dünyası'nın Bahar Bayramı NEVRUZ Başlıklı Program Düzenlendi

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun'un moderatörlüğünde gerçekleşen "Türk Dünyası'nın Bahar Bayramı NEVRUZ" başlıklı canlı söyleşi programı Üniversitemiz kurumsal  instagram sayfasında yapıldı.

Programın moderatörü Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “Doğanın uyandığı, baharın geldiği bir gün olarak kutladığımız Nevruz günümüzde, Türk Dili ve Türk Edebiyatı'nda ülkemizin sayılı isimlerinden olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akar’ı ağırlayarak onun engin fikirlerinden faydalanalım dedik. Kendisi bizi kırmadığı için bir kez daha huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” dedi.

Programın konuğu Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akar,” Nevruz, tabiatın hikâyesidir.  Bu hikâye bütün dünya topluluklarında görülmektedir. Kelime anlamı olarak Farsça’dan geliyor. Bunu bir bayram olarak, kardeşlik günü, birliğimizin beraberliğimizin günü olarak görmek gerekiyor. Kimin bayramı tartışmasına da girmemek lazım. Tarihi kaynaklara bakarsak, hayvancı toplumların oluşturduğu ve başlattığı bir bayramdır.” dedi. 

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Akar, programda Nevruzun Türk kültürü tarihindeki yerinin neresi olduğundan, Türk dünyasında Nevruz’un nasıl kutlandığı, Türk dünyasının kültür birliği yolundaki rolü ile ilgili bilgiler verdi. 

Programın sonunda, Prof. Dr. Ali Akar, Üniversitemiz Rektörü, Prof. Dr. Turgay Uzun’a “Bilginiz, beceriniz ve deneyimizle Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi’ni çok güzel noktalara getireceğinize inanıyorum. Rektörlük görevinizin hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

25 Mart 2021 (Bu haber 585 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, İlahiyat Fakültesi Binası, Zemin Kat, Fakıuşağı / OSMANİYE
03288271000-4402
tomer@osmaniye.edu.tr