Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Yumurtalık Lagünü Arazi Çalışması

Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Coğrafya Bölümü olarak; Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Reyhan Rafet CAN, Doç. Dr. Mehmet GÜRBÜZ, Dr. Öğr. Üyesi Ferdi AKBAŞ, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet KARAKOÇ ve 3-4. Sınıf Öğrencileri ile birlikte Adana Yumurtalık Lagünü Milli Parkı'na arazi çalışması düzenlendi.

Arazi boyunca milli parkın gezilmesinde ve tanıtılmasında eşlik eden, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Adana Şube Müdürlüğü’nden görevli personellerde geziye katılmıştır.

Yumurtalık Lagünleri, Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü nokta ile Yumurtalık Körfezi arasında kalmakta olup tatlı ve tuzlu su bataklıkları, geniş çorak düzlükler, çamur düzlükleri, sazlıklar, ıslak çayırlar, kumullar ve Halep çamı ormanından oluşan oldukça kompleks bir yapıya sahip Türkiye'nin sulak alanlarından birisini oluşturmaktadır. 1994 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararı ile Tabiatı Koruma alanı olarak ilan edilmiş ve 2005 yılında Ramsar Sözleşmesi kapsamına alınmıştır.

Bünyesinde doğal güzellikleri ve birçok canlı türlerini barındıran bu alanda; Yumurtalık Lagünlerinin oluşumu, Tatlı ve tuzlu su bataklıkları, Endemik türler, Halep Çamlığı, Kuş Türleri,  Kuş Gözlemevi  ve son olarak Süleyman Kalesi gösterilerek gerekli bilgiler öğrencilerimize aktarılmıştır. 

21 Aralık 2022 (Bu haber 541 defa görüntülendi)
İletişim
Şehit Kansu Küçükateş Mahallesi, 2006 Sokak No12 Kadirli/OSMANİYE/ e-mail kadirlisbbf@osmaniye.edu.tr
03288271000
kadirlisbbf@osmaniye.edu.tr