Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Anne ve Kadın Olmak Başlıklı Söyleşi Düzenlendi

Üniversitemiz resmi Instagram hesabı üzerinden gerçekleştirilen canlı söyleşilere “Anne ve Kadın Olmak” başlıklı söyleşi de eklendi. 

 

“Anne ve Kadın Olmak” başlıklı söyleşinin moderatörlüğünü Üniversitemiz Osmaniye Meslek Yüksekokulu Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İmray Nur yaparken söyleşiye konuk olarak Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hamil Nazik katıldı.

 

Instagram hesabı üzerinden gerçekleşen söyleşiye yoğun ilgi olurken söyleşinin konuğu Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hamil Nazik, toplumda kadın ve anne olmak, toplumsal cinsiyet açısından kadının nasıl tanımlandığı, kadınlarım mutsuz oldukları durumlarda neler yapması gerektiği, günümüzde neden hep kadının konuşulduğu ve  kendisinden her şeyin beklenildiği, kadının yeniden nasıl düzen sağlaması gerektiği konularında bilgiler verdi. 

 

Çocuk doğuyor, büyüyor ve erkek çocuk kadına nasıl davranacağını, aileyi nasıl idare edeceğini bilmiyor, kız çocuğu da hiç bilmiyor, bizler doğaçlama el yordamı ile aile oluyoruz, yaşıyoruz, hiç birşeyi  öğrenmiyoruz diyen Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hamil Nazik, “Toplumda ve aynı zamanda bizim eğitim sistemimizde çocuklarımıza hiçbir şey vermediğimizi görüyoruz. Kadın, erkek rollerini öğretmiyoruz. Yaşamla ilgili hiçbir şey vermiyoruz. Sosyo ekonomik düzeyi düşük gelişmekte olan ülkelerin tamamında yapılan bir araştırmaya göre ailenin ekonomik kaynaklarını kadının idare ettiği ailelerde para aile refahına, çocukların eğitimine, beslenmesine, barınmaya evin ihtiyaçlarına harcanıyor. Erkeğin ekonomik kaynakları idare ettiği ailelerde ise daha çok dışarda eğlenceye harcanıyor. Yani erkeğin ev idaresi konusunda bütün dünya toplumlarında aynı olduğunu  görüyoruz. Kadını güçlendirmek derken, erkeği güçlendirme olarak alacağımız erkeğe evle ilgili rol ve sorumlulukları verdiğimizde erkek bir şeyler öğrenecektir ve güçlenecektir. “ dedi. 

 

Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Hamil Nazik söyleşinin sonunda, “Kadın sınırlarını bilecek, çünkü kadın evde plan yapan kişi. Kadın nereye kadar yapabileceğini ve nereye kadar yaşayabileceğini bilecek.  Kontrol kadında. Peki ne yapması lazım, okuması lazım. Sosyal medyada bol bol paylaşım yapmak yerine güzel kitapları doğru kitapları yani girişimle, paylaşımla ilgili kitapları okuyup doğru öğrenmesi ve bir plan yapması lazım.” diye konuştu.

11 Mayıs 2021 (Bu haber 342 defa görüntülendi)
İletişim
Şehit Kansu Küçükateş Mahallesi, 2006 Sokak No12 Kadirli/OSMANİYE/ e-mail kadirlisbbf@osmaniye.edu.tr
03288271000
kadirlisbbf@osmaniye.edu.tr