Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Uluslararası Modernizm ve Postmodernizm Çalışmaları Konferansı 2022 Düzenlendi

Üniversitemiz İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ile Modernizm ve Postmodernizm Çalışmaları Ağı, Türkiye tarafından ortaklaşa düzenlenen “Uluslararası Modernizm ve Postmodernizm Çalışmaları Konferansı 2022”  18-19 Ekim tarihlerinde Zoom platformunda online olarak düzenlendi. Dünyanın farklı ülkelerinden 59 bildirinin sunulduğu konferansta beşeri ve sosyal bilimler alanında modernizm ve postmodernizm kavramları kültür, edebiyat, sanat ve dil çalışmaları bağlamında ele alındı. 

Programın açılış konuşmasını yapan İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Yükselir, bölüm olarak önemli bir konferansa ev sahipliği yaptıklarını, dünyanın içinden geçtiği güncel durumun bu konferansın temel amacını oluşturduğunu ve davetli konuşmacıların bildirilerinin bu doğrultuda olduğunu belirterek, sunulacak birbirinden önemli bildirilerle konferansın beşeri ve sosyal bilimler alanlarına önemli katkılarda bulunacağını belirtti. 

İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Ayşe Şensoy ise, 20. yüzyılın hızla artan sanayileşme, kapitalizm, bilimsel gelişmeler, teknolojik gelişmeler ve iki dünya savaşı ile birlikte felsefe, mimarlık, edebiyat, güzel sanatlar ve sosyal bilimler alanlarında modernizm ve postmodernizm terimlerinin ortaya çıktığını belirtti. Modernizmin, “Yenile!” mottosuyla sahneye çıktığını belirten Şensoy, modernizm ve postmodernizm tartışmaları genellikle birlikte ele alındığını;  ortaya çıktıkları yüzyılı aşan bu iki terimin, metamodernizm, digimodernizm ve post-postmodernizm gibi ilişkili terimler aracılığıyla hâlâ hararetle tartışıldığını belirtti. 

Modernizm ve Postmodernizm Çalışmaları Ağı, Türkiye adına söz alan Kocaeli Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretim üyesi Dr. Öğr. Üyesi Murat Kadiroğlu ise konferansa ev sahipliği yapmalarından dolayı OKÜ İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü öğretim üyeleri ve elemanlarına teşekkür ederek ve konferansın önemi üzerine değinerek konuşmasını bitirdi. 

Açılış konuşmalarının ardından iki gün boyunca süren davetli konuşmacı bildirileri ve oturumlar, çağdaş Türk şairlerinin katıldığı ekoşiir tartışması ve şiir okumaları ile sona erdi. Konferans, kapanış oturumunda genel bir değerlendirmenin yapılması ve bir sonraki konferansın Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde düzenlenmesi kararının alınması ile sona erdi.

20 Ekim 2022 (Bu haber 286 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi, 2. Blok 2. Kat, Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251000
fefdekanlik@osmaniye.edu.tr