Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
TBMM’nin Açılışında Anadolu Başlıklı Program Düzenlendi
Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Açılışında Anadolu başlıklı program Üniversitemiz Rektörlük Büyük Salonda yapıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programa Üniversitemiz çalışanları ile çok sayıda öğrenci katıldı. 

Programın konuşmacısı Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer, İngiliz Yıllık Raporlarına göre 1919 yılında Osmanlı Devleti'nde tarım-sanayi ve sosyal hayata ilişkin bilgiler verdi.

Candeğer, “1. Dünya Savaşı öncesi doğal kaynakları oldukça zengin olan Osmanlı Devleti'nde modern sistemlerle üretim yapılmamasına rağmen yeterli gıda ürünü yetiştirebilmektedir. Balkan Savaşları sonrasında ülkenin Trakya bölgesinde doğal kaynakların büyük bölümü harap olmuştur. Ayrıca buradan iç bölgelere doğru Müslümanların göç etmesiyle İstanbul'da ve Ege bölgesinde nüfusta hızlı bir artış yaşanmıştır. İngiliz Ticari Yüksek Komisyonu Sekretaryasının hazırladığı rapora göre Cumhuriyet Türkiye’sine Osmanlı Devleti’nden miras olarak sadece 300 civarında sanayi üretimi yapan işletme, değersiz bir para birimi, hastalık ve açlıkla savaşan bir halk, doğal kaynakları zengin olsa da tarımsal anlamda üretimi azalmış ve işgal edilmiş bir ülke kalmıştır.” dedi. 

Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer konuşmasının devamında ise 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na değindi. 

Konuşmanın ardından Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Coşkun Özalp, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümmügülsüm Candeğer’e günün anısına Teşekkür Belgesi takdim etti.
26 Nisan 2022 (Bu haber 493 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251818