Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Üniversitemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kahvaltı Programı Gerçekleştirildi
Üniversitemizde 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği çerçevesinde, tüm kadın çalışanlarımıza  yönelik kahvaltı organizasyonu gerçekleştirildi.

Etkinliğe Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Alpaslan Dayangaç ve Prof. Dr. Coşkun Özalp, Üniversitemiz Rektör Danışmanı Doç. Dr. Ceyhun Yükselir,  Üniversitemiz Genel Sekreteri Recep Şen ile Üniversitemiz kadın çalışanları katıldı.

Karacaoğlan Yerleşkemiz Lezzet Vadisi’nde yapılan kahvaltı organizasyonunda Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, “Kadınlar dünyada her zaman üretenlerden, hakları için en ön saflarda mücadelede olanlardan olmuştur  ve olmaya devam ediyorlar.

Dünyanın her yerinde insan hakları ihlalleri, kadın haklarına yönelik ihlaller ve kadına yönelik şiddet devam ediyor. Kadınlara ilişkin çok güçlü koruma mekanizmalarımızın olması bunun yanında bilinçlenmenin artması bu olumsuzlukları azaltıyor ama sıfırladığını söylemek pek de mümkün değil.  Ülkemizde de kadınlarımıza yönelik zaman zaman görüyoruz  ki çok vahim hadiseler
 meydana geliyor. Öncelikle ben bugüne kadar şiddet mağduru olarak hayatını kaybeden kadınlarımızı rahmetle anıyorum. İnşallah bundan sonra ülkemizde  böyle olaylar olmaz. Burada en büyük sorumluluk aslında erkeklere düşüyor. Erkeklerin bilinçlenmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben hiçbir şekilde kadına yönelik şiddette ne olursa olsun kadınlardan kaynaklanan bir kolaylaştırıcı durumun olduğuna inanmıyorum. Buna inanmak da aslında kadın haklarını,  kadını anlamamaktan kaynaklanan bir duruma işaret ediyor. O nedenle biz erkekler en başta kadınların bizlerle eşit olduğuna inanmalıyız, bunu içselleştirmeliyiz.” dedi.

Kadınların toplumumuzdaki yerini anlamamız gerekiyor diyen Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Turgay Uzun, "Hem  Anne ve eş olan  hem de sadece evde değil her yerde  üreten kadınlarımızın, ekonominin en yaşamsal noktalarında yer almalarını  istiyoruz. Çünkü bu noktada  bizim katedecek  çok yolumuz ve mesafemiz olduğunu da biliyoruz. O nedenle kadınlar her zaman bu haklarına sahip çıkmalıdır."dedi.

Rektörümüz Prof. Dr. Turgay Uzun, konuşmasının devamında “Kız çocuklarının eğitime istisnasız erişimde bulunması gerekiyor ama en başta bizim toplumumuzda erkeklerin eğitilmesi gerekiyor. Kadın ile erkeğin eşit olduğuna inanacak ve bunu içselleştirecek düzeyde eğitilmesi şart. Bu da tabii ki aileden başlıyor. Eğitim kurumları da zaten bu sorun üzerine çalışıyor. Bu sorunla çok ciddi bir biçimde mücadele etmeliyiz. Bu noktada kadınlarımıza çok önemli görevler düşüyor. Çevremizi aydınlatacak, bir anlamda eğitecek olan ve en başta da aileyi eğitecek olan sizlersiniz. Bu mücadelede, bu süreçte de ben hepinize başarılar diliyorum. İnşallah bir daha ki 8 Mart'ta Türkiye'de hiçbir kadına yönelik şiddet olmaz. Önümüzdeki dönem kadınların en aktif, en etkin biçimde toplumsal yaşama katıldığı bir dönem olur. Biz bütün gücümüzle bu konuda hassasiyetimizi ve çabamızı ortaya koyduk ve koymaya da devam edeceğiz.” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği çerçevesinde gerçekleşen kahvaltı programı hatıra fotoğrafının çekilmesi ile sona erdi.
13 Nisan 2022 (Bu haber 557 defa görüntülendi)
İletişim
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Karacaoğlan Yerleşkesi 80000 OSMANİYE
03288251818