Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
BÖLÜM TANITIMI

PROGRAMIN TANITIMI

PROGRAMIN TANITIMI

TARİHÇE

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi ile Posta Telgraf Teşkilatı (PTT) arasında imzalanan anlaşma ile 2009 yılında öğrenci alımına başlayan bu bölüm PTT’ nin dağıtıcı (POSTACI) ihtiyacını karşılamak ve hizmetlerini en iyi şekilde yapmasına olanak sağlamak için kurulmuştur.

MİSYON

Uluslararası çağdaş eğitim sürecine uyumlu posta hizmeti ön lisans eğitimi vermek, öğretim, araştırma, geliştirme etkinliklerini sürdürecek bilgiyi üretmek, ürettiği bilgiyi aktarmak, teoriyi uygulamaya aktarabilen posta hizmeti sorunlara en uygun çözümü üretebilen, mesleki etik değerlere bağlı, nitelikli ve etkin postacı (DAĞITICI) yetiştirmek.

VİZYON

Posta hizmetleri alanında yürüttüğü çağdaş ve etkin eğitim ve öğretim faaliyetleri ile ulusal ve uluslararası alanda tercih edilir öncü ve örnek bir posta hizmetleri ön lisans programı olmak.

KABUL KOŞULLARI

Ticaret Meslek liselerinin Muhasebe Bölümü kapsamında bulunan öğrenciler SINAVSIZ olarak ön-lisans programımıza DOĞRUDAN yerleştirilmektedir. Meslek liselerinin sınavsız geçiş için belirlenen bölümleri dışındaki bölümlerden ya da genel liselerden mezun olanlar/olacaklar ise sınavsız yerleştirme sonunda açık kontenjan kalırsa ek yerleştirme ile açık olan programlara isteklerine ve ÖSS puanlarına göre yerleştirilebileceklerdir. Bunun için bu kişilerin ÖSYM Bakanlığınca yapılan Öğrenci Seçme Sınavına (ÖSS) girmeleri ve yeterli Eşit Ağırlık (EA) puanı almaları gerekir.

SINAV DEĞERLENDİRME KURALLARI

Genel kural olarak değerlendirme ders başına 1 vize (%40) ve 1 final sınavı (%60) üzerinden yapılmaktadır. Çeşitli dersler ilave ödev veya ara sınav talep edebilir.

PROGRAMDAN MEZUNİYET KOŞULLARI

İlgili yönetmelikte belirtilen süreler içerisinde   mezuniyet için gerekli tüm dersleri almak, aldığı derslerden başarılı olmak koşulu ile devam etmekte olduğu programı en az 2.00 ağırlıklı genel not ortalaması ile tamamlamak. 

MEZUNLARIN İSTİHDAM OLANAKLARI

Posta hizmetleri bölümünde kazandığı teorik ve uygulamalı eğitim ve öğretimin gereği olarak KPSS aldığı başarı puanına göre başta Ankara, İzmir ve İstanbul olmak üzere T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’ na bağlı olmak üzere atanarak PTT’ de dağıtıcı olarak görev yapabilir ya da PTT haricindeki kargo firmaları ile çalışabilir. Hatta bununla da yetinmek istemiyor ise kendisi bu bölümden aldığı bilgiler sayesinde etik kurallara aykırı davranmamak karşılığı ile kurye ya da kargo firması kurabilir ve işletebilir.

ÖĞRENİM AMAÇLARI

Programda öğrencilerin posta hizmet sektörünü tanıyarak posta sürecine hakim olmaları, kaliteli ve yetkin hizmet sunumu için gerekli olan insan kaynakları, halka ilişkiler ve posta hizmetinin pazarlanmasına yönelik alanlarda gerekli bilgi ve donanıma sahip olmaları, ülkenin posta hizmetlerini yürütmesine en etkin şekilde katkı sağlayacak temel bilgi, beceri ve uygulamaları öğrenmeleri amaçlanmaktadır.

ÜST DERECEYE GEÇİŞ

Posta hizmetleri bölümünü bitiren öğrencilerin DGS sınavına girerek geçebilecekleri lisans bölümleri aşağıda verilmiştir.   

8222 Lojistik Yönetimi                                               

5131 Uluslararası Ticaret ve Finansman

5130 Ulaştırma ve Lojistik                                         

3356 Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik

3354 Uluslararası Lojistik                                          

4393 Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi

8888 Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık                  

9009 Uluslararası Ticaret ve Lojistik

9110 Uluslararası Lojistik Yönetimi                          

9282 Uluslararası Ticaret ve Finans 

 

22 Eylül 2023
İletişim
Karacaoğlan Kampüsü 80000 OSMANİYE/TÜRKİYE
00328827100
00328825096
emineyilmaz@osmaniye.edu.tr