Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Gıda Teknolojisi Bölüm Tanıtımı


Doğal gıda kaynaklarının her geçen gün azalması insanları yeni alternatiflerin arayışlarına yönlendirmektedir. Gıda, bu nedenle geleceğin stratejik ürünlerinden biri haline gelmiş durumdadır. Nüfusu hızla artan dünyamızda sağlıklı beslenme önemli bir sorun olarak insanlığın gündemine oturduğu için gıda ile ilgili meslek gruplarına geleceğin mesleği olarak bakılmaktadır. Gıda teknologları,  sektörün talep ve gelişmelerine cevap verecek şekilde, teknolojik ilkelere bağlı olarak üretim hattında, gıda yönetmelik ve mevzuatlarını uygulayabilme, gıda laboratuvarlarında kalite ve kontrol yapabilecek nitelikte teorik bilgi ve becerileri kazanma, konularında araştırma ve eğitim yapmaktadırlar.

Misyon: Gıda endüstrisi, akademik kurumlar veya devlet kurumlarında çalışacak bireyleri kariyerlerine hazırlamaya yönelik kaliteli eğitim ve öğretimi sağlayarak yenilikçi, yaratıcı ve girişimci gıda teknoloğu yetiştirmektir.

Vizyon: Gıda bilimi, gıda teknolojisi ve gıda güvenliği bakımından endüstrinin, kamunun ve tüketicinin değişen gereksinimlerini algılayan ve karşılayan, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan saygın bir eğitim ve araştırma kurumu olmaktır.

Amaç: Gıda teknolojisi alanında yetkin, mesleki bilgi, beceri ve donanıma sahip, yenilikçi, üretken ve yaratıcı gıda teknikerleri ile gıda güvenliğinin sağlanması ve gıda teknolojisinin gelişimine katkıda bulunan Gıda Teknoloğu yetiştirmektir. 

Akademik Kadro: Gıda teknolojisi Bölümünde 4 doçent ve 2 araştırma görevlisi bulunmaktadır.

Lisans Programı: Gıda Teknolojisi Bölümü 2014-2015 Eğitim-Öğretim yılında öğrenci alarak eğitim-öğretime başlamıştır.

ÇALIŞMA ALANLARI

GIDA TEKNOLOGLARINA İSTİHDAM HAKKI  

  •  Gıda Teknologları, 06.12.2019’ da Resmi Gazetede yayınlanan “GIDA VE YEM İŞLETMELERİNDE ÇALIŞTIRILMASI ZORUNLU MESLEK MENSUPLARININ BELİRLENMESİNE DAİR TEBLİĞ (TEBLİĞ NO: 2019/48)’e göre  çalıştırılması zorunlu ilgili meslek mensupları arasına alınmıştır. 

 Tebliği ayrıntılı incelemek için TIKLAYINIZ

  • Tarım ve Orman Bakanlığı Kontrol Laboratuvarı, Hıfzıssıhha Enstitüleri, Belediyeler ve İl Sağlık Müdürlükleri vb. kamu kurumlarında,
  • Özel sektör kuruluşlarında (su ürünleri ile sebze ve meyve ürünlerinin işlendiği ve depolandığı işletmeler, içme, kullanma, sanayi sularının, et, süt ürünleri, şekerli ve unlu gıda ürünlerinin üretildiği işletmelerin kalite kontrol merkezlerinde, çevre koruma laboratuvarları ve ilaç işletmelerinde, özel araştırma laboratuvarlarında ve laboratuvar malzemeleri ile kimyasalları satan işletmelerde) teknik eleman olarak çalışabilecek yeterliliğe sahip olabileceklerdir.

 

 GIDA TEKNOLOJİSİ TANITIM POSTERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 

Sosyal medya hesabımız: https://www.instagram.com/kadirli_ubf/

                                        https://www.instagram.com/kubf_gidateknolojisi/


İletişim
Şehit Kansu Küçükateş Mh. 2006 Sokak No 12, Kadirli / OSMANİYE
03288880090
kadirliubf@osmaniye.edu.tr