Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Kadirli

TARİHÇE

Antik dönemde Flavias ya da Flaviapolis adıyla anılmaktaydı. Kadirli ilçesi çok eski çağlardan beri çeşitli uygarlıkların yaşamış olduğu Çukurova’ da kurulmuş olup, ilçenin tarihi ana hatları ile bu bölgenin tarihi ile paralellik arz eder. Aslantaş Baraj gölü kıyısında bulunan Domuztepe'deki Neolitik çağa (cilalıtaş devri MÖ 7000- 6000), son kalkolitik çağa ve ilk tunç çağına (MÖ 4000-3000) ait kalıntılar ile Kadirli-Kozan arasındaki Tırmıl Höyüğü, yörede bu dönemlerde insan toplum yaşantısının olduğunu göstermektedir.

İlçenin bulunduğu coğrafi alanda tarih boyunca sırasıyla Kızzuvatta Krallığı , Hititler, Asurlar, Klikyalılar, Romalılar, Bizanslılar, Anadolu Selçukluları, Dulkadiroğulları ve Osmanlılar belli başlı uygarlıkları oluşturmuşlardır. Kadirli ara dönemlerde fazla sayıda el değiştirmelere konu olmuştur. Adana ovası Hükümdarı Asativatas MÖ 800 yıllarında ilçeye bağlı (23 km) Karatepe-Aslantaş’ta bir uç kale kurmuştur.

Bölgeye 7. yüzyılda ilk Müslüman orduları, Abbasiler ve Selçuklular dönemlerinde de Türkmenler (Oğuzlar) girmişlerdir. 1515 yılında Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim Kadirli'yi Osmanlı topraklarına katmıştır. Konar-göçer Türkmenler, Avşarlar bu yöreyi kışlak olarak kullanmışlardır. Osmanlı döneminde Maraş Beylerbeyliğine bağlı bir sancak (Kars-ı Maraş, Kars-ı Zül Kadriyye) olan Kadirli 1865 yılına kadar Mütesellilikle (Tanzimattan önce beylerbeyi ve sancak beylerinin, bölgelerindeki sancak ve ilçeleri kendi adlarına yönetmekle görevlendirdikleri kimse) idare edilmiş, 1865 yılında ilçe haline getirilmiş ve 1872 yılında merkezde belediye kurulmuştur. Şehre Osmanlı döneminde “ Kars-ak-eli”, Pazaryeri” ve “Kars Pazarı” gibi değişik adlar verilmiş, İlçe 1928 yılında Kadirli adını almıştır.

Kadirli I. Dünya Savaşı sonunda 14 Mart 1919'da Ermeni ve Fransızlar tarafından işgal edilmiş, daha sonra halk örgütlenmesiyle(çete) 7 Mart 1920'de ise düşman işgalinden kurtarılmıştır. Kadirli Osmanlı döneminde ve Cumhuriyet döneminde 1926'ya kadar Kozan'a bağlıydı. Ancak 1926'da Kozan (Sis) İlinin Adana'ya bağlanmasıyla Kadirli Adana'ya bağlandı. En son Osmaniye'nin İl olmasıyla (1996) beraber Osmaniye'nin İlçesi olmuştur. Eski adi ise Kars ya da Kars'ul-Kadriye' dir.

EĞİTİM VE KÜLTÜR

İlçe insanı egitim ve kültüre çok önem vermektedir. Yaşar Kemal (yazar)Emre Karayel(sinema sanatçısı)Cezmi Yurtsever (tarihçi, yazar)Kürşat Atılgan (siyasetçi)Ali Püsküllüoğlu (yazar, şair ve sözbilimci )Ahmet Topaloğlu (siyasetçi)Aşık, Pehlivan Mustafa Adil ÖzkaleAşık Halil KarabulutAşık Yusuf SıraProf. Dr. Ali Erdemir (bilim adamı) , Prof. Dr. Süleyman PampalProf. Dr. Adem ÇabukFaruk Loğoğlu (siyasetçi)Taşkın Özkale (Dünya Şampiyonu(güreşçi) ,Volkan Bekiroğlu (futbolcu)Dr. Kenan İZGİ(Türkiye'nin İlk Kanser Araştırmaları Uzmanı) ve Hasibe Hatun gibi büyük değerleri yetiştirmiş olan Kadirli Türkiye'de eğitim seviyesi en yüksek şehirler arasında yer almaktadır. İlçede Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi'ne bağlı Kadirli Meslek Yüksek Okulu, Kadirli Uygulamalı Bilimler Fakültesi ve Kadirli Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi bulunmaktadır. Kadirli Meslek Yüksek Okulu'nda Bilgisayar ProgramcılığıElektronik Teknolojileri Programı, Elektrik ProgramıMuhasebe ve Vergi Uygulamaları ve Pazarlama programlarında 2 yıllık önlisans eğitimleri; Uygulamalı Bilimler Fakültesi'nde Organik Tarım İşletmeciliği, Gıda Teknolojisi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Rekreasyon Yönetimi  bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimi; Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinde ise Bilgi ve Belge Yönetimi ve Coğrafya bölümlerinde 4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir. Son zamanlarda en fazla şehidimizi verdiğimiz ilçedir. Zaten bu sebepten mahallelerimize hep şehitlerimizin adları verilmiştir.

TURİSTİK

KARATEPE ASLANTAŞ AÇIK HAVA MÜZESİ

Kadirli İlçesi Kızyusuflu Köyü sınırları içerisindedir. Kadirli'ye 22 Km. uzaklıktadır. Karatepe geç hitit çağında (M.Ö.8. yy) Adana ovası hükümdarı Asativatas tarafından krallığını kuzeydeki vahşi kavimlere karşı korumak üzere bir hudut kalesi olarak yaptırılmıştır. Asativadaya adını alan bu yer M.Ö. 725-720 tarihleri arasında Asur Kralı 5. Salamondor veya M.Ö. 680 yılında Asarhoddon tarafından elegeçirilmiş yıkılıp yakılmıştır.

Tepenin zirvesinde saray kalıntıları olduğu tahmin edilen iki tane yanmış bina harabesi ve zahire kuyuları mevcuttur. Kalenin biri güneybatısında diğeri kuzeydoğusunda olmak üzere iki kapısı vardır.

HİERAPOLİS KASTABALA

Hierapolis veya Kastabala, Kadirli'nin 35 km güney doğusunda olup Ceyhan ırmağının Osmaniye-Kadirli arasında yaptığı dirseğin batı yakasındadır. Bodrum kalesi olarak bilinen Hierapolis Kastabala M.Ö. 1 yy. ikinci yarısından M.S. takriben 17 yılına kadar hüküm sürdüğü bilinmektedir. Kastabalada bulunan ana tanrıça artemiz Kültü ve Kültün tapınağı, bu kentin antik devir din tarihinde büyük rol oynamasına sebep olur her yıl düzenlenen kült törenlerine Ceyhan nehri kıyısında bulunan bir çok kent katılırdı. Bu kült törenlerinin en büyük özelliği rahibelerin kor haline gelmiş kızgın közler üzerinden çıplak ayakla yürümeleriydi.

AYASOFYA GİBİ DÜNYADA KİLİSE VE CAMİ OLARAK KULLANILAN İKİ NADİDE ESERDEN BİRİSİ “ALACAMİ”

Roma antik kenti FLAVİAS’ın görkemli bir eseri olan ve m.s 70’li  yıllarda Roma’ da işbaşında bulunan FLAVİEN hanedanı tarafından yapılan bu tarihi  yapı yaklaşık 2000 yıldır zamana meydan okuyor. Dulkadiroğulları Türkmen beyi,  Alaüddevle’nin oğlu Sarı Kaplan zamanında takriben 1480’li  yıllarda  tarihi kilise, iç kısmına kıble yönünde bir mihrap, anıtsal yapının kuzeybatı yönündeki duvarının üzerine de bir minare eklenerek camii’ye çevrilmişti.2005 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından  yaklaşık 1 trilyon ödenekle  başlatılan  restorasyon çalışmaları,  2007 yılında tamamlanmış ve ilçemizin en önemli   tarihi ve kültürel mirası koruma altına alınmıştır. 

EL SANATLARI

KARATEPE KİLİMLERİ

Yüzyıllardır süren gelenek, Osmaniye'nin Kadirli İlçesine Bağlı Karatepe Köyün' de  hâlâ aynı canlılığı ile yaşıyor. Kooperatif bünyesinde birçok aile, teknolojiyi kullanmadan, tamamen geleneksel tezgâhlarda Karatepe kilimlerini aynı duygularla dokumaya devam ediyor...

Kilimler tamamen doğal yün ve doğal kök boyadan, Anadolu Türk obalarının yüzyıllardır dokuduğu özgün motif ve renkler esas alınarak dokunmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışında birçok şehirde sergilenen kilimler büyük ilgi görmektedir.

Ne duygular değişti, ne de tezgâhlar...

        Asırlardır değişmeyen gelenek: KÖK BOYA

Karatepe kilimleri tamamen doğal usullerle elde edilen, yıkandığı zaman renk vermeyen kök boyayla boyanan yünden dokunmaktadır.

AĞAÇ OYMAÇILIĞI

Toros Dağları’nın Yüksek Yerlerinde Yetişen Andız Ağacının(Radix Helenil) Meyvelerinin Çekirdekleri Kadirlili Ustaların Ellerinde Birer Sanat Eserine Dönüşüyor. 

POŞET HEYKELTRAŞÇILIĞI

Tamamen poşetten üretilen bu eserler üreticisinin herhangi bir eğitim almadan kendi beceresi ile üreterek ekolojik dengeye katkı sağlayarak bu muhteşem eseler ortaya çıkmaktadır.

                                               
İletişim
Şehit Kansu Küçükateş Mh. 2006 Sokak No 12, Kadirli / OSMANİYE
03288880090
kadirliubf@osmaniye.edu.tr