Geleceğinize Açılan Kapı...
Menu
Menu
Tüm Sorularınız İçin
Tüm Sorularınız İçin
Osmaniye Korkut
Ata
Bize Ulaşın
Telefon +90 000 000 00 00
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Tüm Sroularınız İçin
Tüm Sroularınız İçin
Talep Formu
Bize Ulaşın
Telefon 0462 334 05 50
Bizimle İletişime Geçin! Biz Sizi En Kısa Süre İçerisinde Arayalım.
Bölüm Hakkında
Biyoloji Bölümü
Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi, 29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı kanunun  84. Ek Maddesi ile kurulmuştur. Fen Edebiyat Fakültesi Üniversitemiz ile aynı tarih ve sayılı kanunla kurulmuştur.Biyoloji bölümümüz 2009-2010 Eğitim-Öğretim yılında lisans öğrencisi alarak Eğitim-Öğretim faaliyetlerine başlamıştır.
Bölümün Amacı

Latince Bio (canlı) ve loji (bilim) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Canlıların yeryüzünde dağılımı anatomisi fizyolojisi üzerinde eğitim ve araştırma yapan Biyoloji Bölümü, canlıların var olduğu her ortamda etkin bir şekilde görev yapar. Tıp, Farmakoloji, Tarım, Çevre, Ekoloji, Fizyoloji, Genetik, Embriyoloji, Anatomi, Taksonomi, Histoloji, Morfoloji, Mikrobiyoloji, Sitoloji vb gibi bir çok alt dallara ayrılır.

Bu bağlamda bölümümüzün amacı; yaşam bilimleri alanında teorik ve uygulama bilgileriyle donatılmış, etik değerlere bağlı, güncel araştırma ve uygulamaları yürütebilecek bilgi ve beceriye sahip mezunlar yetiştirmektir. Bunların yanında mezunların büyük bir çoğunluğunun yurtiçi ve yurtdışında lisansüstü çalışmalarını takip etmektir.

Bölümün Hedefi
Bölümümüzün hedefi, biyoloji alanında ortaya çıkan önemli araştırma konularında eğitim fırsatları sunmaktır. 21. yüzyılın bilimi olarak görülen biyoloji bilimi, çevresel politikanın oluşturulmasındaki zorunluluk, biyolojik zenginliklerin korunması ve biyoteknolojiyi kullanan sektörleri etkin hale getirmesi nedeni ile Türkiye için hayati bir öneme sahiptir. Biyolojik bilimler, canlı maddelerin davranışlarını moleküler, hücresel, organizma ve populasyon seviyesinde yöneten biyolojik prensipler üzerine çeşitli alanlarda çalışma imkanı sunar. Öğrencileri araştırma ve öğretim, endüstri, tarım, ormancılık ve halk sağlığı alanlarında çalışmaya hazırlamak için, moleküler ve hücresel biyoloji, genetik, fizyoloji, embriyoloji, mikrobiyoloji, biyokimya, bitki ve hayvan biyolojisi, çevre biyolojisi, bitki ve hayvan sistematiği gibi başlıca konular derslerin kataloglarında yer almaktadır.

22 Eylül 2023
İletişim
Karacaoğlan Yerleşkesi, Fen Edebiyat Fakültesi, 3. Blok, 2. Kat, Merkez/OSMANİYE
03288271000
03288250097
biyoloji@osmaniye.edu.tr